Твердопаливні та багатопаливні (універсальні) котли

Як це не дивно звучить, у більш багатих західних країнах часто воліють опалювати свій будинок саме із застосуванням твердопаливних котлів через нижчу вартість твердого палива. У той час як для біднішого українського громадянина ціна палива на вибір твердопаливного котла нерідко майже не впливає. 

Цей парадокс пояснюється не так уже й складно. В Україні дуже часто твердопаливний котел вибирається лише тоді, коли всі інші варіанти виключені. Наприклад, не підведений магістральний газ, немає достатньої потужності для опалення за допомогою електроенергії або електрика взагалі відсутня (а без нього неможлива робота рідкопаливних пальників, насосів, автоматики та інших елементів системи опалення), є проблеми з доставкою рідкого палива тощо.

На Заході ж твердопаливний котел нерідко вибирають через те, що вартість газу або рідкого палива досить висока і постійно збільшується, тоді як тверде паливо цінується відносно стабільно. Крім того, варто враховувати добре налагоджене у Західній Європі виробництво гранульованого деревного палива (pellets), яке має порівняно невисоку вартість, високу теплоту згоряння, зручну доставку до кожного будинку (автотранспортом) та дозволяє автоматизувати процес завантаження котла. Якщо взяти до уваги всі перераховані вище фактори, то вибір розважливого західного європейця зовсім не дивний.

Твердотопливные котлы

Для нас тверде паливо – це насамперед дрова (дерево) чи вугілля. Розглянемо основні варіанти з використанням реально існуючого у нас палива та обладнання. Для того щоб зрозуміти, коли варто застосовувати твердопаливний котел, опишемо його основні переваги. По-перше, це можливість створення на базі твердопаливного котла повністю автономної системи опалення. По-друге, доступність та невисока вартість палива.

Основний недолік більшості представників котлів цього класу також очевидний – вони не можуть працювати в повністю автоматичному режимі і вимагають регулярного завантаження палива. Якщо говорити про конкретних виробників, присутніх на українському ринку, то варто зазначити, що асортименти твердопаливних котлів помітно вже, ніж котлів газових або рідкопаливних. Але їх можна знайти досить багато. Представлені вітчизняні та імпортні котли, сталеві та чавунні, з ціною від кількох тисяч гривень до кількох тисяч доларів. Котли на твердому паливі випускають чеські фірми ATMOS , DAKON, OPOP та VIADRUS , німецькі OLYMP та VIESSMANN, фінська JAMA. Комбіновані котли з можливістю роботи на твердому паливі є в асортименті іспанської фірми ROCA, фінської JAMA, шведської CTC, добре відомі і російські котли “Полум’я” та “ЗІОСАБ”.

Для полегшення вибору конкретної моделі розділимо всі твердопаливні котли на кілька типів:

  • традиційні твердопаливні котли,
  • твердопаливні котли з піролізним спалюванням деревини (газогенераторні котли), 
  • універсальні (багатопаливні) котли, які можуть працювати не тільки на твердому паливі, але і на газі, рідкому паливі та електроенергії.

Традиційні твердопаливні котли

Почнемо з того, що виробляються як “всеїдні” моделі, які можуть працювати на всіх вищевказаних видах палива, так і працюють на деяких з них, але мають більший ККД. Більшість традиційних твердопаливних котлів здатні працювати на бурому та кам’яному вугіллі, дровах, коксі, брикетах. Якщо Ви збираєтеся використовувати тільки деревину, то варто звернути увагу на спеціальні модифікації, які найкраще пристосовані саме для цього палива. Наприклад, у найбільш відомого на українському ринку зарубіжного виробника твердопаливних котлів, чеської фірми DAKON в асортименті присутні як котли для всіх видів твердого палива (модифікація DOR), так і моделі, розраховані насамперед для спалювання деревини та деревних відходів. . Пристрій котлів DAKON DOR D багато в чому подібний до пристрою серії DOR. Основна відмінність – камера згоряння модифікації DOR D доповнена жаростійкими сегментами та шамотними дошками, призначеними для покращення спалювання деревини та виступаючими як каталізатори. Перевага цих котлів – можливість спалювати деревину з вологістю до 35%. При цьому модифікація DOR D може використовуватися і для інших типів твердого палива, хоча в першу чергу вони пристосовані для роботи з деревиною.

Buderus

У наші дні з’явилися котли, що поєднують у собі основну перевагу моделей, що вже багато років – незалежність від електроенергії і здатні при цьому автоматично підтримувати задану температуру теплоносія (води або антифризу). Автоматичне підтримання температури здійснюється в такий спосіб. На котлі встановлено датчик, який відстежує температуру теплоносія. Цей датчик механічно з’єднаний із заслінкою. Якщо температура теплоносія стає вище заданої Вами, то заслінка автоматично прикривається і процес горіння сповільнюється. Коли температура знижується, то заслінка відкривається. Ще раз хочеться підкреслити, що цей пристрій не вимагає підключення до електричної мережі.

Варто зазначити, що, як і широко відомі у нас котли DAKON DOR, котли OPOP поєднують у собі основну перевагу моделей, що існують вже багато років – незалежність від електроенергії, та здатність автоматично підтримувати задану температуру теплоносія за допомогою вищеописаного пристрою. За своєю конструкцією котли OPOP пристосовані для спалювання всіх видів твердого палива – бурого вугілля, кам’яного вугілля, брикетів, коксу, деревини. Всі котли OPOP оснащені термометром для спостереження температури та манометром для контролю тиску в опалювальній системі, системою захисту від перегріву, що забезпечується наявністю контуру води, що охолоджує.

Окрім вибору виду палива для опалення свого будинку, дуже важливо правильно вибрати потрібну потужність котла. Зазвичай потужність виявляється у кВт. Орієнтовно, 1 кВт потужності потрібно для опалення 10 кв. м добре утепленого приміщення з висотою стель до 3 м. Треба мати на увазі, що ця формула дуже приблизна. Остаточний розрахунок потужності варто довіряти тільки професіоналам, які крім площі (об’єму) врахують ще безліч факторів, серед яких, матеріал та товщина стін, тип, розмір, кількість та розташування вікон тощо.

При покупці та встановленні твердопаливного котла дуже важливо дотриматися всіх вимог до димоходу (його висоті та внутрішнього перетину.)

У таблиці 1 можна знайти орієнтовну висоту димової труби в залежності від її внутрішніх розмірів та потужності котла.

Потужність казана, кВт Перетин, мм Мінімальна висота, м
16 200×200 6
16 Ø200 7
16 150×150 10
16 Ø150 12
32 200×200 10
32 Ø200 12
32 150×150 18
32 Ø150 20
45 200×200 12
45 Ø200 14

 

Природно, що необхідні параметри димової труби залежать від типу котла та його потужності та для остаточного визначення перерізу та висоти димоходу слід дотримуватися посібників з обслуговування конкретних котлів.

Твердопаливні котли з піролізним спалюванням деревини (газогенераторні котли)

Bosch

Варто сказати, що на відміну від традиційних твердопаливних котлів моделі з піролізним спалюванням деревини з’явилися відносно недавно. Основні переваги цих котлів – вищий ККД (до 85%) та простота регулювання потужності. Головною відмінністю котлів з піролізним спалюванням є те, що в них горять не тільки самі дрова, але й газ, що виділяється з них під впливом високої температури. Під час такого спалювання не утворюється сажа та з’являється мінімальна кількість золи.

У котлах з піролізним спалюванням деревний газ, що виникає завдяки високій температурі в бункері палива, проходить через спеціальну форсунку і горить дуже чистим полум’ям жовтого або майже білого кольору.

До недоліків газогенераторних котлів можна віднести необхідність електроживлення та помітно вищу, порівняно з традиційними твердопаливними котлами, ціну. Серед найбільш поширених в Україні моделей газогенераторних казанів варто назвати чеські котли DAKON KP PYRO. Ще один чеський виробник котлів з піролізним спалюванням деревини – фірма ATMOS . Також котли цього типу пропонують дві німецькі фірми Viessmann і OLYMP.

Багатопаливні котли

Говорячи про твердопаливні котли, варто згадати і моделі, які працюють як на твердому паливі, так і на одному або кількох інших. Наприклад, нерідко зустрічаються котли з камерою для спалювання твердого палива і такі, що мають можливість установки навісних пальників на газ і рідке паливо. Це може бути зручно у випадках, коли треба дочекатися підведення газу і до цього моменту можна використовувати тверде або рідке паливо. Крім того, і за наявності газу, але наявних проблем з його подачею, не зашкодять у запасі інші варіанти. Із закордонних виробників, що випускають котли на трьох видах палива (газ, рідке та тверде паливо) можна назвати DAKON та VIADRUS (Чехія), DEMIR DOKUM (Туреччина), ROCA (Іспанія), JAMA (Фінляндія). Варто зауважити, що котел фірми JAMA – двоконтурний (в його конструкції є змійовик для забезпечення гарячого водопостачання).

В асортименті шведської фірми CTC присутні котли зі змінними пальниками для роботи на газі та рідкому паливі та, крім того, що мають вбудований електричний ТЕН для роботи від електроенергії.

Існують і котли, що працюють на твердому, газоподібному (або рідкому паливі) та обладнані вбудованим ТЕНом. Тобто. ці моделі можуть працювати на всіх чотирьох основних видах палива.

Із закордонних виробників такі моделі випускають шведська фірма CTC та фінська JAMA. Російська компанія ЗАТ “ЗІОСАБ” зазвичай називає модель “ЗІОСАБ-45”, що працює на чотирьох видах палива, “народним” котлом. Його потужність при використанні газу або рідкого палива дорівнює 45 кВт, під час роботи на твердому паливі – 30 кВт. У котлі “ЗІОСАБ-45” передбачена можливість використовувати електричну енергію. Котли на чотирьох видах палива фірм CTC, JAMA та ЗІОСАБ – двоконтурні. Тобто. вони забезпечують як опалення, а й приготування гарячої води.

Основний недолік переважної більшості універсальних (багатопаливних) котлів – висока ціна. Вона цілком може перевищувати сумарну вартість двох-трьох котлів, що використовують тільки один вид палива.

Вибір найбільш відповідного типу котла – справа зовсім не проста і в кожному конкретному випадку треба постаратися знайти оптимальним варіант як за ціною, так і за функціональними можливостями. Очевидно, що остаточне рішення слід приймати лише після консультацій із професіоналами.

Administrator
Без коментарів
Опубліковано в:
Новини
Коментарі
Ще немає коментарів.
Напишіть коментар
Ваш коментар
Ім'я
Email
Усі результати пошуку