Навіщо потрібен гідроакумулятор?

Гідроакумулятори в індивідуальних системах водопостачання виконують три важливі функції:

  1. підтримування стійкого тиску води в системі,
  2. зберігання резервного запасу води,
  3. захист системи від гідроудару.

Підібрати гідроакумулятори для систем водопостачання досить складно. Існує безліч вихідних даних, які слід враховувати. Крім душу та крану на кухні в сучасних приватних будинках оснащено ванні, біде, каналізацію, пральну машину та інше обладнання, для якого необхідний водозабір. Варто також враховувати кількість людей, які постійно проживають у будинку. Поки що це об’єктивні фактори, але для вибору розміру гідроакумулятора необхідно врахувати ще й суб’єктивні фактори. Наприклад, скільки разів протягом години можна включати насос та заповнювати гідроакумулятор? Що буде, якщо одночасно пару людей використовуватимуть воду і на той час працює пральна машина?

Якщо в будинку є тільки кран для води, душ і кран для поливу, розрахунок буде дуже простий. Достатньо стандартної установки водопостачання з гідравлічним акумулятором ємністю 24 літри. Вона оптимальна тоді, коли постійно проживаючих у будинку – до чотирьох осіб. Якщо в перспективі буде потрібно збільшити кількість точок аналізу води, тоді можна просто окремо встановити додатковий гідроакумулятор об’ємом на 24 літри.

Якщо в будинку відсутня каналізація, а кількість точок розбору води більше трьох, то достатньо гідроакумулятора об’ємом на 50 літрів.

Метод розрахунку призначений для індивідуальних будинків, де є каналізація (септик), з ванною та іншим обладнанням, яке споживає значну кількість води.

  1. Визначити сумарний коефіцієнт споживання води – Су (необхідно вказати перелік точок розбору в будинку та вказати кількість кожного типу обладнання)
  2. Внесіть дані до таблиці 1. У другій колонці представлено таблицю коефіцієнтів частоти використання кожного типу обладнання – Сx. У третій колонці необхідно внести значення кількості пристроїв кожного типу обладнання в будинку – n. У правій колонці таблиці помножити значення Сх на n. Просумувавши значення цієї колонки, отримуємо сумарний коефіцієнт споживання води у будинку.

Таблиця 1.

Вид обладнання Коефіцієнт використання Сх Кількість кожного виду n Твір Сх х n
Туалет  3
Душ  2    
Ванна  2    
Кран у раковині  6    
Біде  1    
Кран у кухні  2    
Пральна машина  2    
Машина для миття посуду  2    
Кран для поливу  2    
Сумарний коефіцієнт Су дорівнює =      

3.  Залежно від отриманого коефіцієнта Су визначте значення максимальної витрати води, необхідної для будинку. Ці значення представлені у таблиці 2.

Cy 10  12  14  16  18  20  25  30  35 
Qmax л/хв  12 18  24  30  36  40.8  46.8  51  55.8  67.8  78  87.6 

Наприклад: є туалет, душ, кран у раковині, кран на кухні (кожного пристрою по одному), коефіцієнт споживання дорівнює Су=3+2+6+2=13. Близьким значенням Су в таблиці – 12, таким чином, для нормальної роботи системи водопостачання в будинку слід забезпечити максимальну витрату близько 36 літрів на хвилину.

4.  Щоб визначити обсяг гідроакумулятора, необхідно вирішити, скільки разів на годину (а) допускається включення гідроакумулятора при максимальній інтенсивності споживання. Нормою вважається 10-15 разів на годину. Потрібно також призначити пороги спрацьовування реле тиску станції водопостачання (Рmin та Рmax). Нижній поріг Рmin для 2-поверхових будинків зазвичай дорівнює 1,5 бар, а верхній поріг Рmax – 3 бар.
 

де V – повний об’єм гідроакумулятора (літр), Qmax – макс. значення потрібної витрати води (літр/хв), а – кількість пусків системи за годину, Pmin – нижній поріг тиску при включенні насоса (бар), Pmax – верхній поріг тиску при вимиканні насоса (бар), Po – початковий тиск газу гідроакумуляторі ( бар). Розрахунок тиску повітря в гідроакумуляторі

Яким початковим тиском повітря має бути у гідроакумуляторі? Якщо гідроакумулятор встановлений у підвалі, його мінімальне значення не складно підрахувати. Варто взяти значення висоти за метри від підвалу до верхньої точки системи водопостачання. Для 2-поверхового будинку це 6-7 метрів, 3-поверхового – близько 10 метрів, потім додати до цього значення 6 і розділити на 10. Отримайте необхідне значення у атмосферах.

Наприклад, для 2-поверхового будинку 7 + 6 = 13/10 = 1,3 атмосфери. Це мінімальне значення тиску повітря в гідроакумуляторі. В іншому випадку вода з гідравлічного акумулятора не надходитиме на другий поверх. Завищувати ці значення не варто, тому що в гідроакумуляторі просто не буде води. В основному завод-виробник попередньо встановлює тиск повітря 1,5 атм., але можливо так, що тиск повітря в гідроакумуляторі буде іншим. Тоді варто заздалегідь перевірити його звичайним манометром, приєднавши його до ніпелю гідроакумулятора та у разі потреби збільшити тиск за допомогою автомобільного насоса.

Вибір типу гідроакумулятора

Гідравлічні акумулятори бувають вертикальні та горизонтальні. Вже сама назва повністю говорить про їхній спосіб встановлення. На якому з них зупинити свій вибір, якщо габарити приміщення дозволяють встановити обидва типи. Рекомендується звернути увагу на метод видалення повітря, що накопичується всередині гумової мембрани. У системах водопостачання у воді завжди є розчинене повітря, яке згодом виділяється з води та накопичується у різних місцях. Таким чином, утворюються повітряні пробки. Щоб видалити це повітря, а також повітряні пробки, що виникають при монтажі і ремонті системи, в конструкції гідроакумуляторів (100 і більше літрів) передбачено додатковий ніпель, через який періодично стравлюється повітря, що скупчилося в системі. Використовуючи вертикальний гідроакумулятор з ємністю понад 100 літрів повітря, накопичується у верхній частині і може бути видалений за допомогою цього повітряного клапана.

У горизонтальних гідроакумуляторах видалити повітря можна за допомогою додаткової ділянки трубопроводу, що складається з вивідного повітряного ніпеля, кульового крана та зливу в каналізацію. Рекомендується періодично стравлювати скупчене повітря – раз на місяць. Гідроакумулятори невеликих об’ємів не оснащені ніпелем повітря. Видалити повітря, що накопичилося, можна періодичними повними випорожненнями. Для цього у схемі трубопроводу можна передбачити додатковий кульовий кран. Видалити повітря можна шляхом періодичного (раз на тиждень) відключенням електроживлення установки і стравлюванням повітря, що накопичилося через кран у умивальнику або душа або іншої точки водозабору, розташованої найближче до гідроакумулятора. Для більшої ефективності цю процедуру слід повторювати кілька разів. Мається на увазі: вимкнути насос, відкрити кран холодної води, злити воду, закрити кран, включити насос. Варто повторити цей процес два-три рази поспіль.

Alex
Без коментарів
Опубліковано в:
Новини
Коментарі
Ще немає коментарів.
Напишіть коментар
Ваш коментар
Ім'я
Email
Усі результати пошуку