Кондиціонери: історія та сучасність

Етапи розвитку кондиціонерів

Як це не дивно, поняття “кондиціонер” з’явилося майже 200 років тому! У 1815 році француз Жан Шабаннес отримав британський патент на метод “кондиціювання повітря та регулювання температури в житлових та інших будівлях”. Щоправда, ідеї мсьє Шабаннес були втілені лише на початку ХХ століття, коли 1902 року американець Вілліс Каррієр зібрав промислову холодильну машину для друкарні Брукліна в Нью-Йорку. Цікаво, що перший кондиціонер був призначений для боротьби з вологістю, а не створення прохолоди в приміщенні.

Лише на рік пізніше свій кондиціонер з’явився і в Європі – у театрі міста Кельна. На відміну від свого нью-йоркського побратима, він застосовувався саме для охолодження повітря всередині будівлі.

Першим кімнатним кондиціонером можна назвати апарат, випущений 1929 року компанією General Electric. Цікаво, що цей кондиціонер нагадує сучасну спліт-систему і складається з двох блоків – внутрішнього та зовнішнього. Поділ кондиціонера на дві частини відбувся через те, що як холодоагент використовувався небезпечний для здоров’я аміак, і компресор і конденсатор кондиціонера довелося винести на вулицю. В наші дні замість аміаку використовується безпечний для людини фреон, але ідея з поділом кондиціонера на два блоки не тільки не померла, але й дуже успішно застосовується. У сучасних спліт-системах на вулицю винесено найбільш гучну частину кондиціонера – компресор, що дозволяє знизити рівень шуму на порядок. Друга величезна перевага спліт-систем – можливість розмістити внутрішній блок у будь-якому зручному місці усередині приміщення. Варто згадати, що перші сучасні спліт-системи із застосуванням фреону були випущені японською компанією Toshiba у 1961 році.

Найбільш типові питання Що таке спліт-кондиціонер? Спліт-системами (від англійського “to split” – розділяти, розщеплювати) називаються кондиціонери, що складаються з двох блоків: зовнішнього та внутрішнього. Внутрішні блоки можуть бути різних типів: настінні, колонні, підстельні, підлогові та вбудовані в підвісну стелю – касетні та канальні. Існують і мульти-спліт-системи, в яких з одним зовнішнім блоком працюють два або більше внутрішніх. Вперше мульти-спліт було запропоновано японською компанією Daikin у 1969 році. Що таке кондиціонер з інвертером і чим він кращий за звичайний? У звичайній спліт-системі двигун компресора має лише два режими: увімкнено-вимкнено. Кондиціонер з інвертором – це кондиціонер з компресором, що регулюється за потужністю. При досягненні заданої температури, кондиціонер з інвертором не відключається, а переходить на знижену потужність і дуже точно підтримує температуру на заданому рівні. Це дозволяє: значно збільшити ” тривалість життя ” кондиціонера, т.к. немає постійних пускових режимів кондиціонера, під час яких відбувається основний знос компресора, збільшити швидкість охолодження завдяки тому, що для досягнення заданої температури кондиціонер працює у форсованому режимі при збільшеній потужності, економити електроенергію (до 30%), знову ж таки, завдяки відсутності постійних пускових режимів та плавного регулювання потужності, знизити рівень шуму, т.к. Більшість роботи кондиціонера з інвертером проходить при мінімальному режимі потужності, більш точно підтримувати задану температуру, підвищити стійкість кондиціонера до низьких температур за вікном за рахунок того, що компресор завжди залишається теплим. Варто зауважити, що перші інверторні кондиціонери з’явилися у 1981 році. Як підібрати кондиціонер за потужністю? Остаточний вибір потужності кондиціонера краще довірити професіоналам, але орієнтовно його необхідну потужність можна підібрати таким чином. При висоті стелі до 3 метрів на 10 м2 площі зазвичай потрібно не менше 1 кВт холоду. При виборі кондиціонера обов’язково треба пам’ятати, що йому доведеться компенсувати надлишки тепла, що виділяються різними апаратами та людьми і чим більше, тим потужніший потрібен кондиціонер. Так для того, щоб погасити тепловиділення комп’ютера треба приблизно 0,2-0,3 кВт, копіювального апарату – 0,4-0,5 кВт, лазерного принтера – 0,3-0,4 кВт, крім того, треба врахувати, що одна людина виділяє приблизно 0,15 квт. Якщо вікна виходять на південь, то необхідна потужність кондиціонера може збільшитися приблизно на 30-40%. Важливо не тільки як зорієнтований у просторі ваш будинок, а й розмір (площа) вікон та багато інших факторів. Чи бувають кондиціонери, які не лише охолоджують повітря у приміщенні, а й, коли знадобиться, чи зможуть нагріти його? Так, існують моделі кондиціонерів, які, крім охолодження, можуть працювати і на обігрів. Але це не означає, що їх можна використовувати при сильних морозах (за винятком моделей із вбудованим ТЕНом).

Зазвичай, кондиціонер використовується на обігрів у перехідні періоди – навесні та восени (коли на вулиці тепліше мінус 15 С). Варто зауважити, що при низькій температурі ККД кондиціонерів значно знижується, а їх знос – зростає. Зі “сплітів” найбільш стійкі до зниженої температури кондиціонери з інвертером. Крім того, бувають кондиціонери із вбудованим електричним ТЕНом у внутрішньому блоці. Такі кондиціонери можуть працювати на обігрів незалежно від того, наскільки низька температура на вулиці, але вони менш економічні. Чи правда, що кондиціонер не забирає повітря з вулиці? Так, якщо йдеться про найбільш поширені побутові спліт-системи, віконні або підлогові мобільні кондиціонери. Ці типи кондиціонерів лише охолоджують та очищають повітря, що знаходиться у приміщенні.

Щодо віконних кондиціонерів, то вони забезпечують не приплив повітря з вулиці, а “витягують” до 10% кімнатного повітря, яке заміщується повітрям з вулиці. нещільно зачинених вікон, дверей тощо.

Чи правда, що кондиціонер за допомогою 1 кВт споживаної потужності може забезпечити до 3 кВт тепла? Щоправда, т.к. на відміну від електрокотлів, маслонаполненных радіаторів та інших електронагрівальних приладів (де споживана енергія забезпечує нагрівання повітря в приміщенні), кондиціонер працює за принципом теплового насоса і витрачає електроенергію не на вироблення тепла, а на його перенесення з вулиці до приміщення.Леонід Мілєєв Незалежний консультант

Administrator
Без коментарів
Опубліковано в:
Новини
Коментарі
Ще немає коментарів.
Напишіть коментар
Ваш коментар
Ім'я
Email
Усі результати пошуку