Газові котли

Існує безліч виробників та моделей газових котлів. Для того, щоб було простіше розібратися в цьому різноманітті, розділимо всі газові котли на дві групи: котли на підлогу і настінні. На перший погляд цей поділ надто умовний. Яка різниця висить чи котел на стіні чи стоїть на підлозі? Насправді у випадку опалювальних котлів різниця досить істотна, т.к. настінні та підлогові котли мають різну конструкцію та комплектацію. 

Докладніший розгляд газових котлів почнемо з підлогового варіанту.

Підлогові газові котли

Напольный котел

Підлоговий котел – річ традиційна, консервативна і не зазнала серйозних змін за багато десятиліть. Теплообмінник котлів зазвичай виготовляють з чавуну або сталі. Існують різні думки про те, який матеріал кращий. Боюся, що однозначної відповіді немає. З одного боку чавун менше схильний до корозії, чавунний теплообмінник виготовляють зазвичай товстішим, що може позитивно позначитися на терміні його служби. У той же час у чавунного теплообмінника є недоліки. Він більш крихкий, а, отже, є ризик утворення мікротріщин при транспортуванні та навантаженні-вивантаженні. Крім того, в процесі експлуатації чавунних котлів при використанні жорсткої води, внаслідок конструктивних особливостей чавунних теплообмінників і властивостей самого чавуну, згодом відбувається їх руйнування в результаті локальних перегрівів. Якщо говорити про сталеві котли, то вони легші, не дуже бояться ударів під час транспортування. У той же час, при неправильній експлуатації сталевий теплообмінник може корродувати. Але створити нормальні умови експлуатації сталевого котла не дуже складно. Важливо, щоб температура котла не падала нижче температури “точки роси”. Хороший проектувальник завжди зможе створити систему, за якої термін служби котла буде максимальним. У свою чергу, всі газові котли можна розділити на дві основні групи: з атмосферними і з наддувними (іноді їх називають змінними, вентиляторними, навісними) пальниками. Перші – простіше, дешевше і при цьому працюють тихіше. Котли з наддувними пальниками мають більший ККД і коштують помітно дорожче (з урахуванням вартості пальника). Варто зауважити, що атмосферний пальник є невід’ємною частиною котла і входить до його вартості. Наддувний пальник зазвичай продається окремо і, як правило, його вартість не входить у ціну котла.

Потужність підлогових газових котлів з атмосферним пальником, в більшості випадків, коливається від 10 до 80 кВт (але є фірми, що виробляють і потужніші котли цього типу), в той час як моделі зі змінними наддувними пальниками можуть досягати потужності в кілька тисяч кВт! Таким чином, споживач завжди може підібрати для себе оптимальний за потужністю варіант для опалення як невеликого заміського будиночка, так і величезної будівлі.

Напольный котел

В наших умовах дуже важливим є ще один параметр газового котла – залежність його автоматики від електроенергії. Адже в нашій країні трапляються випадки виникнення проблем з електрикою – десь вона подається з перебоями, а в окремих місцях відсутня зовсім. Більшість російських газових котлів з атмосферними пальниками працюють незалежно від електроживлення. Щодо імпортних котлів, то зрозуміло, що подібних проблем у західних країнах немає, і часто виникає питання, а чи існують хороші імпортні газові котли, що працюють автономно від електроенергії? Так існують. Така автономність може бути досягнута двома способами. Перший – максимально спростити систему керування котлом і за рахунок практично повної відсутності автоматики добитися незалежності від електрики (це відноситься і до вітчизняних казанів). У такому випадку котел може підтримувати лише задану температуру теплоносія, і не буде орієнтуватися на температуру повітря у вашому приміщенні. Другий спосіб, більш прогресивний – з використанням теплогенератора, який з тепла виробляє електрику, необхідну для роботи автоматики котла. Ці котли можна використовувати з виносними кімнатними термостатами, які управлятимуть котлом, і підтримувати задану вами температуру в приміщенні. Енергонезалежні газові котли є, зокрема, в асортименті чеської фірми DAKON.

Газові котли можуть бути одноступінчастими (працюють тільки на одному рівні потужності) та двоступінчастими (2 рівні потужності), а також з модуляцією (плавним регулюванням) потужності. Т.к. Повна потужність котла потрібно приблизно 15-20% опалювального сезону, а 80-85% часу вона є зайвою, то зрозуміло, що економічніше використовувати котел з двома рівнями потужності або модуляцією потужності. Основними плюсами двоступінчастого котла є:

  • збільшення терміну експлуатації котла, за рахунок зниження частоти включень/вимкнень пальника, 
  • робота на 1-му ступені зі зниженою потужністю та зниження кількості включень/вимкнень пальника дозволяє економити газ, а, отже, і гроші.
  • менша кількість димових газів та менша кількість шкідливих речовин, що викидаються в атмосферу.
  • двоступінчастий котел розширює можливості використання спільно з ним бойлерів різної ємності.

Ще більший ефект досягається під час експлуатації котла з модуляцією потужності.

Настенный котел

Настінні газові казани.

Настінні газові котли з’явилися відносно недавно, але навіть за цей відносно невеликий часовий проміжок завоювали безліч прихильників у всьому світі. Одне з найбільш точних та ємних визначень цих пристроїв – “міні котельня”. Цей термін з’явився не випадково, адже в невеликому корпусі знаходиться не тільки пальник, теплообмінник і пристрій керування, а й, у більшості моделей, один або два циркуляційні насоси, розширювальний бак, система, що забезпечує безпечну роботу котла, манометр, термометр та багато інших. елементи, без яких не обходиться робота нормальної котельні.

При тому, що в настінних котлах втілилися в життя найсучасніші технічні розробки в області опалення ціна “настінників” нерідко в 1,5-2 рази нижче, ніж у їхніх побратимів. Інша істотна перевага – простота монтажу. Нерідко покупці вважають, що зручність монтажу – це гідність, яка повинна хвилювати лише монтажників. Це не зовсім так, адже сума, яку доведеться заплатити реальному споживачеві за встановлення настінного котла або за монтаж котельні, де окремо встановлюються котел, бойлер, насоси, розширювальний бак та багато іншого відрізняється дуже істотно. Компактність та можливість вписати настінний котел практично у будь-який інтер’єр – ще один плюс цього класу котлів.

За способом видалення газів, що відходять, всі газові котли можна розділити на моделі з природною тягою (видалення відхідних газів відбувається за рахунок тяги, створюваної в димоході) і з примусовою тягою (за допомогою вбудованого в котел вентилятора). Більшість фірм, що виробляють настінні газові котли, випускають моделі як з природною тягою, так і з примусовою. Котли з природною тягою багатьом добре знайомі і димар над дахом нікого не дивує. Котли з примусовою тягою з’явилися зовсім недавно і мають масу переваг при монтажі та експлуатації. Як уже згадувалося вище, видалення газів, що відходять, з цих котлів відбувається за допомогою вбудованого в них вентилятора. Такі моделі ідеальні для приміщень без традиційного димоходу, так як продукти згоряння в цьому випадку виводяться через спеціальний коаксіальний димохід, для якого достатньо зробити тільки отвір у стіні. Коаксіальний димар ще часто називають “труба в трубі”. По внутрішній трубі такого димоходу продукти згоряння виводяться на вулицю за допомогою вентилятора, а по зовнішній надходить повітря. Крім того, ці котли не спалюють кисень з приміщення, не вимагають додаткового припливу холодного повітря в будівлю з вулиці для підтримки процесу горіння, дозволяють знизити капіталовкладення при встановленні, т.к. не потрібно виготовляти дорогий традиційний димар, замість якого з успіхом використовується короткий і недорогий коаксіальний.

Котли з примусовою тягою використовуються і у випадку, коли є традиційний димар, але забір повітря для горіння з приміщення небажаний.

Настенный котел

Заради справедливості, слід зазначити, що існують і виробники, в асортименті яких є не тільки настінні, а й підлогові моделі з примусовим відведенням продуктів згоряння. Але це зовсім не правило, а рідкісний виняток. На кшталт розпалу, настінні газові котли можуть бути з електричним або з п’єзорозпалом. Котли з електророзпалом економічніші, т.к. відсутній запальник з полум’ям, що постійно горить. Завдяки відсутності постійно палаючого гніт, використання котлів з електророзпалюванням дозволяє істотно знизити витрати газу, що найбільш актуально при використанні зрідженого газу. Економія зрідженого газу може досягати 100 кг на рік. Є ще один плюс котлів з електророзпалюванням – при тимчасовому припиненні електроживлення котел автоматично включиться при відновленні подачі електроенергії, а модель з п’єзорозпалом доведеться включати вручну.

На вигляд пальники, настінні котли можуть бути розділені на два типи: зі звичайним і з модуляційним пальником. Модуляційний пальник забезпечує найекономічніший режим роботи, т.к. котел автоматично регулює свою потужність залежно від потреби у теплі. Крім того, модуляційний пальник забезпечує і максимальний комфорт у режимі ГВП, дозволяючи підтримувати температуру гарячої води на постійному заданому рівні.

Більшість настінних котлів оснащено пристроями, що забезпечують їхню безпечну експлуатацію. Так датчик наявності полум’я при пропаданні полум’я відключає подачу газу, блокувальний термостат при аварійному підвищенні температури котлової води відключає казан, спеціальний пристрій відключає казан при пропаданні електроживлення, інший пристрій блокує казан при відключенні газу. Існує і пристрій відключення котла при зниженні обсягу теплоносія нижче норми та датчик контролю тяги.

Існують два основні напрямки застосування настінних газових казанів.

Перше – створення індивідуальних систем опалення у заміських будинках та котеджах. Так як потужність цих пристроїв коливається від 12 до 42 кВт (залежно від фірми виробника та марки котла), то і діапазон приміщень, які можна за допомогою настінних котлів опалити та забезпечити гарячою водою, досить широкий – від 50 до 400 м2. Відносно невисока вартість, простота монтажу, компактність та можливість вписати настінний котел практично в будь-який інтер’єр – незаперечні переваги цього класу котлів.

Друга область застосування настінних котлів – поквартирне опалення у багатоповерхових міських будинках. Сьогодні багато йдеться про реформу житлово-комунального господарства (ЖКГ). Одне з ключових питань цієї реформи – створення ефективних систем теплопостачання. Ремонт старих зношених теплотрас потребує істотних витрат. Крім того, втрати тепла при його доставці до кожної конкретної квартири за старими теплотрасами дуже великі. У умовах оптимальним може бути застосування поквартирного опалення з урахуванням настінних газових котлів. Розрахунки показують, що це дозволить знизити витрати газу (порівняно з існуючим центральним опаленням) приблизно вдвічі, а витрати кожного конкретного споживача на опалення можуть зменшитися в 2-3 рази. Скорочення витрат не єдина перевага поквартирного опалення. Маючи власний котел, господар сам вирішує, коли і яку температуру в квартирі йому потрібно підтримувати. Адже всім знайомі ситуації, коли центральне опалення вмикається раніше часу, і люди відчиняють кватирки, щоб “викинути” надлишки тепла. У цьому випадку всі ставляться до тепла як до чужого, за яке все одно заплачено фіксовану суму. Ніхто не хоче, а точніше, не може його економити. Друга, ще страшніша ситуація, коли центральне опалення включається із запізненням, і люди мерзнуть у своїх квартирах. За наявності власного казана таких проблем бути не може.

Alex
Без коментарів
Опубліковано в:
Новини
Коментарі
Ще немає коментарів.
Напишіть коментар
Ваш коментар
Ім'я
Email
Усі результати пошуку