Джерело безперебійної напруги

Джерело безперебійної напруги, або ДБЖ (з англ. Uninterruptible Power Supply, UPS) є автоматичним електронним пристроєм, що забезпечує безперебійне короткочасне енергопостачання різних пристроїв з метою знизити ризик, пов’язаний з коливаннями струму в мережі, а також забезпечити автономну роботу пристроїв протягом часу, необхідного для безпечного вимкнення.

Масове застосування джерел безперебійної напруги пов’язане із забезпеченням живлення пристроїв, для яких дуже критично наявність живлення зі стандартними параметрами електромережі, наприклад, схеми керування опалювальними котлами. Джерела безперебійної напруги здатні коригувати параметри напруги та частоти вихідної мережі.

У будь-якому опалювальному котлі встановлено пристрої керування, які живляться від електричної мережі. Сучасні опалювальні котли оснащені насосами, що працюють для підтримання вказаної температури. У котлах до 25 кВт, як правило, встановлено один насос, у потужніших котлах може бути два і більше насосів.

Котли з одним насосом споживають, при насосі, що працює, від 90 до 150 Вт електроенергії і такому котлу буде достатньо стабілізатора або ДБЖ з потужністю до 300 Вт. Відповідно, якщо в системі опалення використовується два насоси – необхідно використовувати ДБЖ як мінімум 400-500 Вт. Потужність ДБЖ повинна відповідати сукупній потужності всіх пристроїв, які від нього. Слід пам’ятати про запас за потужністю, хоча б у 25-30%.

Для опалювального обладнання джерела безперебійного живлення повинні забезпечувати вихідну напругу синусоїдальної форми, щоб електродвигуни, клапани та трансформатор у системі керування котла працювали в нормальному для себе режимі. Застосування комп’ютерних ДБЖ у цих цілях вкрай не рекомендується, оскільки багато комп’ютерних ДБЖ видають не синусоїдальну напругу. ДБЖ для котлів повинні гарантувати тривалий час автономної роботи від батареї, наприклад 2 – 8 годин, чого не можуть забезпечити комп’ютерні ДБЖ, які розраховані на час – 10 – 15 хвилин.

Значними параметрами, що визначають вибір схеми побудови ДБЖ, є час перемикання навантаження на живлення від акумуляторної батареї та час роботи від акумуляторної батареї.

Підбираючи джерело безперебійної напруги, слід звернути увагу на такі характеристики:

  • тип ДБЖ – Off-line (резервний), Line-interactive (лінійно-інтерактивний), On-line (подвійне перетворення); 
  • вихідну потужність, у вольт-амперах (VA) або ватах (W);
  • вихідна напруга, у вольтах (V);
  • час перемикання/переходу ДБЖ на живлення від акумулятора (у мілісекундах, ms);
  • час автономної роботи (у хвилинах, хв);
  • ширину діапазону вхідної (мережевої) напруги, при якому ДБЖ у стані стабілізувати живлення без переходу на акумуляторні батареї (у вольтах, V);
  • термін служби акумуляторних батарей.

Тип ДБЖ слід вибирати виходячи з характеру перебоїв:

  • Перебої трапляються рідко – у такому разі рекомендується використовувати ДБЖ типу Offline. Їх принцип роботи полягає в тому, що при стрибку напруги або відключення електроживлення пристрій переводиться на живлення від батареї. Але у цього типу ДБЖ є недоліки – довгий час перемикання на живлення від батареї, коливання частоти, наявність шумів, несинусоїдальна форма вихідної напруги, відсутність коригування напруги та частоти. Такі типи ДБЖ найчастіше використовують для живлення комп’ютерів, а також робочих станцій локальних мереж.
  • Перебої трапляються часто – в такому випадку рекомендується використовувати ДБЖ типу Line-interactive, які в порівнянні з типом Off-line спрацьовують значно швидше (2-5 мілісекунди), і перш ніж переключиться на живлення від акумулятора, намагаються вирівняти напругу. У таких ДБЖ на вході є ступінчастий стабілізатор напруги на основі автотрансформатора, який дозволяє отримати регульовану вихідну напругу. Використовуються для комп’ютерів, сучасної побутової електроніки, освітлювальні та обігрівальні прилади.
  • Найнадійніший тип On-line – принцип роботи якого полягає в подвійному перетворенні струму: спочатку вхідний змінний струм перетворюється на постійний, далі назад на змінний, за допомогою зворотного перетворювача (інвертора). При пропаданні вхідної напруги перемикання навантаження на живлення від акумуляторів не потрібно, оскільки акумулятори включені в ланцюг постійно (т.зв. буферний режим роботи акумулятора) і для цих ДБЖ параметр «час перемикання» не має сенсу. Застосовуються для обладнання підвищеної вимоги до якості електроживлення.

Підібрати акумулятор для ДБЖ – ще один важливий.

Вибираючи акумулятор для ДБЖ може виникнути питання: якого типу брати акумулятор – автомобільний, або спеціальний гелієвий? Спеціальних акумуляторів для ДБЖ не існує. Акумулятор будь-якого типу можна використовувати, тому що їх принциповий пристрій схоже – це кислота і свинець (або іншого типу кольоровий метал). Слід також прийняти до уваги, що гелієві акумулятори менш схильні до сулфатизації і осипання, ніж інших типів, тобто. більш надійні та довговічні. Проте їхня вартість суттєво дорожча (у 2-3 рази).

Підсумовуючи – для опалювальних котлів джерело безперебійної напруги слід вибирати типу On-line, тому що проміжок часу між зникненням зовнішньої напруги та початком живлення від батарей – відсутнє, вони є системами безперервної дії, забезпечуючи 100% захист навантаження від усіх проблем в електромережі. Щодо акумулятора – будь-якого типу можна ставити, залежить від Ваших фінансових можливостей.

Administrator
Без коментарів
Опубліковано в:
Новини
Коментарі
Ще немає коментарів.
Напишіть коментар
Ваш коментар
Ім'я
Email
Усі результати пошуку